czwartek, 2 czerwca 2016

 
   Warsztatem weekendowym z młodzieżą z supraskiego liceum plastycznego zaczynamy nowy projekt rękodzielniczy:

 „Stare w Nowym”- wprowadzenie starej techniki koronkarskiej we współczesne wzornictwo przy udziale lokalnej międzypokoleniowej grupy z Podlasia
 Niektóre tradycje wytwórcze odchodzą wraz z osobami, które są ostatnimi orędownikami zanikających technik rękodzielniczych, a taką jest wiązanie siatki, z której powstaje tkanina wypełniana później haftem tzw. filet. Tę metodę wykonywania i przyozdabiania tkanin lokalnie nazywa się iglicą, wykorzystywano ją do wyrobu firan i obrusów.W Krynkach jest jeszcze nieliczna grupa pań, która zna tę metodę. Postanowiliśmy połączyć umiejętności i wiedzę seniorek z energią młodzieży z Liceum Plastycznego im. A. Grottgera z Supraśla.
 Zaczynamy z małymi przygodami, ale mam nadzieję, że dalej wszystko pójdzie dobrze.Temat iglicy już od jakiegoś czasu przewija się na naszych spotkaniach, przede wszystkim dzięki Ani Puchalskiej, która chętnie dzieli się swoją wiedzą. Podczas projektu powstanie film dokumentujący to i co robiłyśmy oraz książeczka o tej technice wraz ze zdjęciami.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz